נעים להכיר

עמותת אזרחים למען אוויר נקי פועלת למיגור זיהום האוויר משריפות פסולת, הפוגע בבריאותם של מיליוני  ישראלים. הארגון פועל משנת 2016 ,והחל מאפריל 2018 כעמותה רשומה, והוא הגוף האזרחי המוביל כיום את הפעילות בתחום זה במדינת ישראל. כל פעילות העמותה נעשית על בסיס התנדבותי. 

קהילה מקומית הפועלת למען אוויר נקי בסביבת מגוריה

הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ במקום מגוריכם

על מה העמותה נאבקת?

מאות אלפי טונות של פסולת נשרפים בישראל מדי שנה בניגוד לחוק ומייצרים את אחד מגורמי זיהום האוויר  העיקריים בארץ. בשריפות מועלית באש פסולת ביתית, חקלאית, תעשייתית ופסולת בניין, המכילות בין היתר  גומי, פלסטיק, אזבסט, חומרי הדברה, דלקים, צבעים וחומרים רעילים נוספים. השריפות פולטות לאוויר מגוון  מזהמים הנישאים באוויר למרח קים ועל פי נתוני המשרד להגנת הסביבה אחראיות שריפות הפסולת לפליטה  לאוויר של %62 מהחומרים המסרטנים או החשודים כמסרטנים בישראל. תושבים באזורים הקרובים למוקדי  השריפות מדווחים על קשיי נשימה, צריבות בעיניים וגירויים בעור. אולם הנזקים הבריאותיים בטווח הארוך הם  החמורים יותר: תחלואה נשימתית ולבבית, פגיעה במערכת העצבים, נזקים למערכת ההורמונלית, הפלות,  פגיעה בעוברים, בעיות בכבד ובכליות, סרטן ועוד.  

אם בעבר התאפיינו שריפות הפסולת בעיקר בשריפה של פסולת חקלאית )גזם וציוד חקלאי( בשולי חלקות  והרחק ממגורי תושבים, הרי שכיום, עם התרחבות הערים, פוגעות השריפות באיכות חייהם ובבריאותם של  מאות אלפי בני אדם. בנוסף, הלכו והתרחבו בשנים האחרונות שלוש תופעות נוספות: האחת היא שריפה של  פסולת ביתית בשולי יישובים ואף בתוכם, הפוגעת כיום באוכלוסייה רחבה יותר מבעבר עקב הגידול  באוכלוסייה והתפש טות הערים. השנייה היא שריפות פסולת, בין היתר פסולת אלקטרונית וצמיגים, באתרים  פיראטיים הממוקמים באזורי תעשיה ובתוך יישובים. השלישית היא השלכה והצתה של פסולת בשטחים  הפתוחים, ובה פסולת בניין, פגרים, צמיגים ועוד

רוצים לכתוב לנו?

נשמח לשמוע מכם